ÜRİNER SİSTEM HASTALIKLARI

ÜRİNER SİSTEM HASTALIKLARI

Kedilerde oldukça sık rastlanır. Bazen basit bir sistit ile başlayıp ileriki dönemlerde üremiye kadar götürebilir. Bu sistemin hastalıklarında genetik yatkınlık olabileceği gibi beslenme ile de yakın ilişkisi olduğu bilinmektedir. Erkek kedilerde görülme oranı daha fazladır. Erkeklerde idrar yolu daha dar daha uzun ve bir kıvrım yapar, bu nedenle daha sık tıkanıklıklar meydana gelir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var

  • Bazı kediler sıcak olduğu için kalorifer üzerinde yatar. Eğer cam kenarındaysa tam böbrek bölgesine soğuk hava üfler ve bu durum kedinizde hastalığa davetiye çıkarabilir.
  • Tuvalet kabı temiz olmalıdır. Bazı titiz kediler her seferinde temiz kap ister ve idrarını tutar böylece idrar, uzun süre kesede kalır. Bu durum böbreklerde taş oluşumuna ortam hazırlar.
  • Zehirlenmeler, örn: ağır metal, kurşun, arsenik, bazı anestezikler, etilen glikol v.b
  • Beslenme ile ilgili olarak yağ oranı sindirilebilirliği ve enerjisi düşük, bol lifli gıdalar, dışkı ile atılan su miktarını artırıp idrarı azaltarak idrar taşlarının oluşumuna ortam hazırlar.
  • Kalp hastalıkları, idrar yollarında tıkanıklık, A VİT eksikliği, travmalardan sonra şok durumlarında sıvı kaybı yani dehidrasyon da hazırlayıcı nedenlerdir.

     

Belirtiler:

Kediniz aniden kilo kaybetmeye başlarsa, ağzında kötü koku ve ağız içinde yaralar oluşmuş ise, kambur yürüyorsa ve tüyleri kabarık ve cansız ise mutlaka bize danışın. Yine kediniz sık sık idrar kabına gidiyor, miyavlıyor ve idrarını damlatıyorsa ki hiç idrar da gelmeyebilir, hele bir de kediniz erkek ise idrar yolu tıkanmış olabilir. Bu durumda idrar kesesi yırtığı oluşmaması için derhal boşaltılmalıdır. Geç müdahale üremiye neden olabilir ve yaşamını kaybedebilir. Kesinlikle zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır. Çok idrar yapma ve çok su içme, depresyon, ishal, kabızlık, kas titremeleri belirtiler arasında sayılabilir.Bu durumda derhal veteriner hekiminize başvurmalısınız.

KEDİ ÜST SOLUNUM YOLLARI HASTALIKLARI

Özellikle yavru ve aşısı yapılmamış kedilerde oluşan viral bir hastalıktır. Ateş, aksırık, göz yaşı ve burun akıntısı (sarı-yeşil) gözlenir. Gözler ve burun delikleri akıntıdan kapanabilir. Hayvan nefes ve koku almakta güçlük çeker ve gözlerde yaralar oluşabilir.

Hastanemizde, balgam söktürücü iğneler ve özel üretilen ithal kedi serumları ile hatalar kısa sürelerde eski sağlıklarına kavuşabilmektedirler.

Faydalı Bilgiler

  KEDİLER               

  KÖPEKLER            

  KUŞLAR                

   HASTALIKLAR