KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ

 

TÜY DÖKÜMÜ VE TÜY YUMAKLARI

Tüm kedi severlerin en çok şikayet  ettikleri konu kedilerinin döktüğü tüylerdir. Bunlar yalnızca kedinizin bulunduğu ortamı tüylendirmez, aynı zamanda  kedinizin sağlık sorunları yaşamasına da neden olur. Biz bunlara tüy yumakları diyoruz.

Tüy Yumaklarının Oluşumu:

Kedilerde dökülen tüyler basit bir olaymış gibi gözükse de aslında kediniz için büyük bir hastalık riskidir.

Birçok kedi zamanlarının çoğunu vücudunu yalayarak geçirirler. Bunu yaparken tüyleri uçuşur ve sindirim yoluna girer, mide, bağırsaklar ve sonunda dışkıyla atılır. Eğer tüy topu mide-bağırsak-dışkı yolunu izlemezse, kedi bunu elemine etmek için yemek borusu veya gırtlaktan çıkarmaya veya midesindeki tüy topunu kusmaya çalışır. Tüy yumakları genellikle sağlık riskidir. Kusma ve kabızlık yaparlar veya sindirim yolunu tıkarlar. Uzun tüylü olan kediler daha yüksek risktedirler.(İran kedisi, Himalayan gibi)

Öneriler:

- Sıkça fırçalama tüy topağı oluşumunu, sindirilmeyen tüy miktarının azalmasına yardımcı olur.

- Petroleum-jelleri ve macunları veya mineral yağlar genel tedavilerdir.

- Hazır özel dietle besleme tüy topu birikimini düşürmeye yardımcıdır. 

Kedinizin tüy sağlığı için beslenmesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Kedinizi Omega 6 , omega 3 yağ asitlerini doğru dengede içeren dietlerle beslemelisiniz. Omega 6 / Omega 3 yağ asitleri oranı deri ve tüy sağlığını korumada, deri yangılarının önlenmesinde, aşırı tüy dökümünün önlenmesinde görev alır.

Veteriner hekiminize yapacağınız düzenli ziyaretleriniz ve doğru beslenmeyle sağlık sorunlarını oluşmadan eleyebilir ve kedinizin mutlu ve sağlıklı yaşam sürmesini sağlarsınız. Kedinizle beraber mutlu ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…

Faydalı Bilgiler

  KEDİLER               

  KÖPEKLER            

  KUŞLAR                

   HASTALIKLAR