KUŞLARDA BAKIM

 
- Kafesler kuşun büyüklüğüne ve ihtiyacına uygun olmalıdır. Kafes boyutları mümkün olduğu kadar büyük olmalıdır. Böylece bu kafes, kanatlı dostunuz için yaşanacak yer olabilir. Kafes seçiminiz için bir VETERİNER HEKİME DANIŞMANIZ gerçekten çok önemlidir!!! Nihayetinde kafes, kuşunuzun evi olacaktır!
 
- Kafesin içini düzenlemede dikkat edilecek nokta; kuşun günlük yaşantısında zorunlu olan yemlik, tüneklik gibi her araç ve gerecin kafeste bulunmasına dikkat etmektir.Bu ekipmanlar Kuşunuzun cinsine göre değişiklik göstereceğinden bu konuda da VETERİNER HEKİMİNİZE MUTLAKA DANIŞIN!!! Tüm soru ve sorunlarınızda Levent Veteriner Hospital 24 saat sizinle!!

- Kuşunuzun sağlığı ve mutluluğu kafesinin rahatlığı, yemlerinin kalitesi ve sizin ona gösterdiğiniz ilgiye bağlıdır.
 
- Kuşunuzun çekingen ve ürkek mi, yoksa ailenizle kaynaşmış bir fert mi olacağı tamamen size bağlıdır. Eğer ilk haftalarda kuşunuza uzun zaman ayırıp, nazik ve anlayışlı davranırsanız kuşunuzun güven ve sevgisini kazanırsınız.
 
- Kuşun sıkılmaması ve gereken egzersizi yapabilmesi için her gün uçmasına izin vermek faydalıdır.
 
- Kafesin içine zaman zaman değiştirerek koyacağınız bir yada iki oyuncak yeterlidir.

- Kuşlar hava akımlarına, mutfak kokusuna, soba radyatör gibi ısı kaynaklarına ve fazla güneş ışığına karşı oldukça duyarlıdır. O halde kafesi asla mutfağa, cam ve radyatör yakınlarına yerleştirmeyiniz.

- İyi havalarda kısa sürelerde kuşunuza hava ve güneş aldırın. Güneş banyosu kuşlarınızın daha sağlıklı ve tüylerinin daha parlak olmasını sağlayacaktır.
 
- Geceleri kafesi örtmek; kuşun hava akımlarından, ışıktan korunması ve kuşun uyumasına olanak sağlaması açısından iyi bir alışkanlıktır.

- Kafesin tabanı kuşun ayaklarının rahatlığı için ince kalınlıkta deniz kumu, nehir kumu ile kaplı olmalıdır. Kuşunuz burada gezinmekten hoşlanacaktır. Ayrıca yediklerini sindirmesi için bu taşlardan bir miktar yutmak zorundadırlar. Çünkü kuşları dişleri olmadığından yediğini hazmedebilmek için ince çakıl yemek zorundadır. Kuşun taşlığında biriken çakıl sürtünme yolu ile yemi öğütür, hazım sağlar.
 
- Kafes tabanına konulan kum her hafta yenilenmelidir.
 
- Çiftleştirme dönemi ilkbaharda başlar. Kuşların çiftleşmeleri için  sağlıklı bir çifti bir araya getirmeli, yuvayı takmalı ve beslenmelerini takviye etmelisiniz.

- Sağlıklı kuş hareketli ve canlıdır, diğer kuşlarla etkileşim halindedir ve sık sık kendini temizler. Dışkı bölgesindeki tüyler birbirine yapışık yada dışkı ile kirlenmiş olmamalıdır. Gözleri ve burun delikleri akıntılı yada çapaklı olmamalıdır.

- Hasta kuş hareketsiz durur, tüyleri kabarık, gözleri yarı kapalıdır. Çevresine ilgisizdir. Kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız kafesi iki günde bir temizleyiniz. Pis kafesler hastalığa davetiye çıkarır.

Faydalı Bilgiler

  KEDİLER               

  KÖPEKLER            

  KUŞLAR                

   HASTALIKLAR